ХИТ ПОЧИВКИ в ГЪРЦИЯ
ПРОМО оферти от 76 лв. до 139 лв.
ПРОМО оферти от 159 лв. до 375 лв.
СЕПТЕМВРИЙСКИ ПРАЗНИЦИ
Автобусни екскурзии
Самолетни екскурзии
Почивки Турция
Почивки Италия
Почивки Египет
Почивки Тунис и Мароко
Подаръчни ваучери

Знаете ли за Белград?
Първото селище на територията на днешен Белград се наричаСингидунум, по името на местното племе. При варварските нашествия античният Сингидунум е унищожен, а сегашният град е възстановен по време на Първата българска държава. По това време той се споменава в латински извори като Алба Булгарика (лат. Alba Bulgarica).
Българският княз Борис I (Борис-Михаил) издава съответен документ за основаване на Белград. За името на града има поне две версии: едната твърди, че името му идва от белите скали в околността, а другата версия се основава на факта, че в средните векове посоките на света са означавани с цвят. Цветът за запада е белият цвят, и тъй като Белград по това време е най-западната точка на България, е наречен Белград.
Крепостта Калемегдан е свързан с освободителните борби на българите, участвали в Първата и Втората Белградска легия. През 1862 г. Раковски организира първата легия. За неин знаменосец е избран Васил Иванов Кунчев, който след лъвския си скок над рова при Стамбул капия, получава прозвището Левски. Малко известен факт е, че Левски е опериран от апендицит в града.
Най-интересния епизод от историята на крепостта Калемегдан бил през 12 век. Унгарският крал Стефан II разрушил града през 1127 г. и използвал каменните му блокове за построяване на град Земун на другия бряг на реката. Двадесет и седем години по-късно, византийският император Мануел I разрушил Земун и построил Белград, като отново използвал оригиналните каменни блокове. Днес Земун е част от Белград.
Старият съд, построен от крал Милан Обренович в края на 19 век и новият съд, построен от крал Александър І Карагеоргиевич след Първата световна война, са разположени на мястото, където Кнез Михайлова става улица Крал Милан. Днес в стария съд се помещава Градския съвет, а в новия са офисите на президентството. Тези две сгради са вероятно най-красивите в целия град.
Старият съд в Белград бил сцена на едно от най-кървавите трагични престъпления в историята на 20 век в цяла Европа. Диктаторът крал Александър І Обренович и неговата съпруга са били убити жестоко тук през 1903 г. и части от телата им били изхвърлени от балкона на съда. Срещу него на улицата е Сръбският парламент, а от другата страна на парка се намира Федералния парламент, който е бил силно повреден по време на демонстрациите на 5 октомври 2000 г.
Националният театър (Народно позориште у Београду ) е разположен на площад Република. Построен е през 1869 г. по проекта на Александър Бугарски. Изпълнен е в стил ренесанс. По време на войната в Сърбия, театъра бил единствената отворена сграда, в която хората можели само срещу един динар да се отпуснат и да гледат някоя постановка.
Катедрала Св. Сава е най-големия православен храм на Балканите, издигнат в чест на Свети Сава - основоположник на сръбската православна патриаршия, повлияна в архитектурен план от църквата Св. София в Истанбул.
Skadarlija (Скадарска) е прекрасна улица в Стария град на Белград. Смята се за бохемския район на града и често се описва като белградския Монмартр. Преди години тук са били домовете на сръбски поети, писатели, художници и актьори, а днес на тази улица се намират едни от най-добрите ресторанти на Белград. Всички те се стремят да запазят бохемските традиции от началото на 19-ти век.
За информация:


02/ 951 6948



Made by: TaraSoft
Знаете ли за Белград?