ХИТ ПОЧИВКИ в ГЪРЦИЯ
ПРОМО оферти от 76 лв. до 139 лв.
ПРОМО оферти от 159 лв. до 375 лв.
СЕПТЕМВРИЙСКИ ПРАЗНИЦИ
Автобусни екскурзии
Самолетни екскурзии
Почивки Турция
Почивки Италия
Почивки Египет
Почивки Тунис и Мароко
Подаръчни ваучери

Чехия
Република Чехия е разположена в Централна Европа. Обхваща площ от 79 хил. кв. км. Граничи на север с Полша, на запад е вклинена в територията на Германия, с която граничи на северозапад и югозапад, на юг с Австрия и на изток със Словения. Заема важно кръстопътно положение. Чешки географи приемат, че край град Пилзен е географският център на Европа. През нейната територия преминават първостепенни шосейни, железопътни и въздушни маршрути. Страната няма излаз на море, но чрез река Елба (на чешки Лаба) нейни речни кораби достигат до Хамбург на Северно море. Знамето на страната е бяло и червено със син клин. Паричната единица е чешка крона, разделена на сто халера.
Населението на Чехия възлиза на 10,5 млн. души, от които 95 % са чехи. Останалите 5 % са предимно поляци и немци. По произход чехите принадлежат към западните славяни, но в историческото си развитие са силно повлияни от германците и австрийците. Дълго време те са част от Австро-Унгарската империя. Отличават се с висока култура, трудолюбие, прецизност и дисциплинираност в работата си, грижливо поддържане на своя бит, жизнерадост и отлични обноски в отношенията.
Католическа религия изповядва 40 % от населението, протестанти са 5 %, православните са 3 %, останалата част са атеисти и други. Служат си с латинската азбука. Националното питие е бирата - пилзнер урквел и бедвайзер. Между националните ястия са кнедлите, коледен шаран и ябълков щрудел. Прирастът е отрицателен – (-1) за 2009 г. Средната гъстота е 129 души на кв. км, градското население 77 %. В района на Тешин и Острава живеят поляци, а в граничните части на Судетите – немци. След Втората световна война от тази област са изселени в Германия 2,5 млн. германци. През периода 1851- 1921 г.от страната са емигрирали 2,2 млн. души - главно в САЩ. Други малцинства са поляци, украинци и цигани.
Българите дължат много на чехите. В земеделското училище в град Табор преди Освобождението на България са се учели много българи. След Освобождението през 1878 г. в България пристигат много високо образовани чехи, които оказват голяма помощ в организирането на държавните институции и управление, културното ни израстване и развитието на стопанския живот. Ценни са приносите на историка Константин Иречек (известно време дори министър на просвещението); художника Иван Мърквичка; братя Шкорпил (гимназиални учители и основатели на музейното дело); братя Милде – майстори пивовари; Антонин Колар – виден архитект и редица още чехи – музикални дейци, преподаватели, стопански дейци.
Чехия представлява красива мозайка от живописни земеповърхни форми, в средата на които е Чешкият масив. Това е т. нар. Чешко-моравска платовидна област, обградена с Рудните планини, Чешки лес, Шумава и Судетските планини, които от своя страна се поделят на няколко части- Крконоше, Есеник, Лужицкие, Изерские и Орлицкие планини. В Крконоше е най-високият връх в Чехия – Снежна (1603 м.). Планините са предпоставка за развитие на планински туризъм и се посещават от хиляди туристи. Между тях са заключени китни котловини, долини, долинни разширения и проломи. Вътрешността на Чехия е платовидна област, в чиято западна част са врязани долините на реките Лабе с приток Вълтава, а в източната част – р. Морава. Реките са пълноводни, тъй като падат доста валежи. Забележителни са карстовите местности с многобройни пещери, от които най-често посещавана е Мацоха.
Страната е много богата на минерални извори, между които са Карлови Вари, Марианске Лазни, Франтишкови Лазни. Речната мрежа е гъста. Главна лека е Елба с притока си Вълтава. Други реки са Морава и горното течение на Одер (Одра). В страната има 1 500 езера и блата.
Чехия е с умерено-континентален климат, макар че е разположена доста навътре в континента от запад до нея достигат влажни океански маси. Лятото не е особено горещо, а зимата не е много сурова.
Планините и хълмистите местности са покрити с хубави гори, които заемат около 30 % от страната. В Чехия се полагат големи грижи за опазване на природата, като има над 500 резервата.
До края на Първата световна война Чехия е „фабриката” на Австро-Унгария.В пределите й се добиват и произвеждат голяма част от въглищата, металите, машините, хартията, стъклото, порцеланът, захарта, бирата, обувките, конфекцията. Днес Чехия се нарежда сред развитите в промишлено отношение държави. Тя заема едно от първите места по добив на въглища, особено на жител от населението. Черната металургия е развита най-вече в района на Острава, Пилзен, Кладно. С традиции и добри пазари се отличава машиностроенето. Особено известна е фирмата Шкода в Пилзен. Отрасъл с традиции са порцелановата и стъкларската промишленост. Страната е и голям производител на обувки с главен център град Злин.
От отраслите на хранително-вкусовата промишленост най-характерна е пивоварната. В Пилзен се намира прочутата пивоварна “Праздрой”. Производството на електроенергия се осъществява в ТЕЦ, ВЕЦ и атомни централи. По река Вълтава са най-големите вецове, а атомните са в Дуковани и Темелин. Делът на ядрената енергия в общото производство е 29 %.
Чехия има отлично организиран транспорт- шосеен, железопътен, въздушен и воден. Речни кораби плават по река Елба и Одер. Въпреки че няма излаз на море, Чехия е морска страна. Нейни кораби квартируват в чужди пристанища, като Норлунд на Балтийско море. В страната има 66 летища.
Машиностроенето е отрасъл с големи традиции и добри пазари. Големи комбинати за тежко машиностроене има в Пилзен, Прага, Бърно, които произвеждат машини за производство, обзавеждане на заводи и фабрики. Най-известни фирми са „Шкода” и „Татра”. В миналото коли „Лиаз” (Либерец), бяха кооперирани с „Мадара” – Шумен. Товарни коли и автобуси се изработват в Мнихов, Градище, Либерец, Яблонец. Заводът за автобуси „Кароса” доставяше мотори за автобуси в завод „Чавдар” – Ботевград. Значително е производството на трактори („Зетор”), велосипеди, мотоциклети, двигатели с вътрешно горене, самолети, вагони, бойно и ловна оръжие. През 2004 г. са изнесени произведения на високите технологии на стойност 7 662 млн. долара.
Химическата промишленост е сравнително нов отрасъл. Произвеждат се торове, изкуствени влакна, пластмаси и много други. Голямо и традиционно е производството на хартия, стъкло, цимент, порцелан. Големи стъкларски заводи има в Теплице, Нови Бор, Карлови Вари, Кралов двор. Районът на Яблонец е прочут с бижутерийни изделия от стъкло и злато. Известни са предприятията „Прецисиоза”, Железобродско стъкло”, „Яблонецка стъкларна”. Годишно се обработва в бижута 250 кг злато.
Чехия е богата на черни кафяви въглища. Главният басейн за добиване на висококалорични черни въглища е Остравско-Карвинският. Черни въглища има и край Кладно, Пилзен и Бърно. Други находища със стопанско значение са тези на графит, на цветни метали (калай, мед и волфрам) и особено на качествени глини и каолин, суровини за изработката на прочутия чешки порцелан. Находищата на уран имат приложение в атомните електроцентрали.
Текстилната промишленост обхваща производството на всички видове платове от естествени и изкуствени прежди, трикотажи и конфекция. Главни центрове са Прага, Бърно, Либерец, Ихлава и др. Освен за нуждите на страната, за износ са предназначени производствата на обувки, чанти и ръкавици.
Селското стопанство в Чехия е модерно. Главни земеделски култури са зърнени храни - пшеница, ръж, пивоварен ечемик, овес; картофи, захарно цвекло, и особено много хмел (една от най-големите производителки в света). Развива се овощарството и зеленчукопроизводството. В района на Бърно има заселници българи-градинари. В района на град Мелник - където река Вълтава се влива в река Елба, е застъпено лозарството. В Мелник (получил градски права презXIIвек) има земеделско училище по лозарство и винарство. Добрата фуражна база дава възможност за развитието на животновъдството.
ИСТОРИЯ
Чехия е държава с дълга история. В древността територията се населява от племена с лужишка култура, келти и др. През V-VІ в.е заета от западните славянски племена, през VІІ в. влиза в държавата на Само. Вначалото на Х в. се образува независимо чешко княжество, възглавявано от представители на династията Пршемисловичи, а по-късно е кралство в Свещената Римска империя.
През 1347 година чешкият крал Карeл I е коронясан за владетел на Свещената римска империя под името Карл IV, с което се поставя началото на Люксембургската династия. На следващата, година, императорът започва разгърната строителна дейност. Полагат се основите на Новия град в Прага, Пражкия университет, а също и на замъка Карлщайн (Каrlstejn – Карлов камък).
През Средновековието богатствата и значимостта на един град, църква или замък се определят от реликвите, които съхраняват. В Карлщайн императорът пазел най-ценни християнски светини: копието на Свети Лонгин, голямо парче от Христовия кръст, върху който се виждали дупките от пироните, с които бил прикован Спасителя, гъбата, която войниците поднасяли към устните на разпънатия Исус (придобита от бенедиктинския манастир “Свети Андрей” в Мантуа), два тръна от Христовия венец (съхранявани в църквата Sainte Chapelle в Париж и подарени на император Карл IV от френския крал Жан Добрия. За безценни реликви и още много други религиозни светини е построена Голямата кула. Желанието на император Карл IV било да създаде нов културен, религиозен и политически център в Европа. Замъкът се превръща в непристъпна крепост, която съхранява най-важните държавни документи, символите на държавната власт на Чехия и на Свещената империя, религиозни реликви и много скъпоценности.
През XVII и XVIII в. настъпва залезът на Карлщайн. Днес съкровищата на чешката корона се съхраняват във Виена и в катедралата “Свети Вит” в Прага. Национална гордост за чехите е един от най-великите дейци на реформаторското движение в Европа - Ян Хус. Смъртта му (изгорен на клада през 1415 г.) отприщва народни вълнения и настъпва времето на Хуситските войни. След битката при Мохач (1526 г.) Чехия попада под властта на Хабсбургите. По време на 30-годишната война (1618 – 1648 г.), след битката при Била хора, чехите са разгромени и напълно покорените от Австрия.
В края на XVIII се заражда движение за духовно възраждане, което през 30-40-те години на ХІХ в. се превръща в движение за национално освобождение. Когато през 1867 г. се създава Австро-Унгария Чехия влиза в австрийската част.
След разпадането на Австро-Унгария през 1918 г. на политическата карта на Европа се появява новата държава Чехословакия оглавена от видния политически деец и патриот Томаш Масарик. Тя включва днешните територии на Чешката република, Словакия и Закарпатската област (в дн. Украйна). На Мюнхенската конференция през 1938 г. Великобритания и Франция се съгласяват Судетската област да бъде предадена на Германия, тъй като в нея живеят около 3 млн. етнически германци. През пролетта на 1939 г. Чехия е превърната в германски протекторат (Моравия), а в Словакия е създадено прогерманско правителство.
След Втората световна война Чехословакия попада в съветската сфера на влияние и става член на Варшавския договор и СИВ. През 1968 г. по време на т.нар. Пражка пролет е направен опит да се “изгради социализъм с човешко лице”, но опитите за реформи са грубо смазани от войските на Варшавския договор.
През 1969 г. Чехословакия е преобразувана във федерация, състояща се от Чешка социалистическа република и Словашка социалистическа република. След демократичните промени в края на 1989 г. в държавата започват дебати относно бъдещото название на държавата.
Първоначално се възприема компромисен вариант, но през 1992 г. парламентът на федерацията решава от 1 януари 1993 г. Чехия и Словакия да се обособяват като самостоятелни държави. Президент на Чехия става популярният дисидент – драматургът Вацлав Хавел. Държавният глава – президент се избира от парламента за срок от 5 години. Законодателната власт се осъществява от двукамарен парламент, а изпълнителен орган е правителство. Заедно с Полша и Унгария, Чехия е лидер по промени и реформи в Източна Европа. Страната е член на НАТО от 1999 г., а от 1 май 2004 г. - на Европейския съюз.
Чехия има много добри условия за стопански туризъм. Посещават се градовете Прага, Бърно, Пилзен и световно известните балнеоложки центрове Карлови Вари, Марианске лазни, Франтишкови Лазни, Тренчански Лазни, както и интересните места - Карлащейн, Нови Смоковиц, Щръбско плесо, Яхимов, Теплице, Замъка Троски, Подеброди, пещерата Мацоха край Бланско, Табор, защитените от ЮНЕСКО Чешки Крумлов, Телч и Кутна Хора.
Страната се поделя на два икономически района - Западен Чешки и Източен Моравски. В чешкият район се намира столицата на страната – Прага (Праг, 1,2 млн. ж.). Многовековният град е разположен на двата бряга на река Вълтава, на която има голям праг, с който се свързва и името на града (на чешки Праха). Заради ценните си в архитектурно отношение сгради градът е спечелил названието „Златна Прага” и „Градът на стоте кули”. Някои специалисти намират, че в Прага има сгради в класически стилове, които не отстъпват на тези във Виена. Между най-интересните стари части на града са Старое место, Храдчани и Вишеград с обекти като църквата „Свети Вит”, Карловия мост с много фигури от 1170 г., който е вторият каменен мост в Европа след този на Дунав в Регенсбург; кметството със старинния часовник, паметника на Ян Хус, Карловия университет, основан през 1348 г. Център на новият град е Вацлавският площад. От 1992 г. е под закрила на ЮНЕСКО. Прага е важен промишлен град.
Пилзен (250 хил. ж.) е център на тежкото машиностроене – заводи на фирмата „Шкода”, заводи за атомни реактори, за световно известното пилзенско светло пиво. Отлежаването му става в големи подземия с дължина 9 км. Много интересен е Музеят на бирата.
Усти на Лабе е пристанище на река Елба. Има предприятия за речни кораби, лампи, гумени изделия, бира, маргарин, сапун, козметика, лекарства, стъкларски изделия.
Яблонец се слави с прочутите си изработки на бижута, както евтини от цветно стъкла, така и скъпи от благородни метали.
Либерец е изходен пункт към т. нар. Чешки рай.
Типлице е пристанище на река Елба.
Карлови Вари (60 хил.ж.) е световноизвестен балнеоложки курорт с големи бани с басейни с лековита вода. Има 12 извора с общ дебит 3 млн. литра в денонощие. Изворът-гейзер Вржидло изхвърля струя на 15 метра. Според легендата първият извор бел открит от Карл Четвърти Велики (1316-1378 г.) по време на лов. В горещата вода се озовала сърна и ловната му куче. Затова градът бил наречен Карлсбад (бад – баня). Минералната вода е радиоактивна, богата на глауберова и готварска сол. Особено интересни са големите колонади, под които се разхождат лекуващите се и пият вода от специални канички. Много видни личности са идвали тук на бани, между които Гьоте, Шилер, Бах, Бисмарк. В града се провежда международен кинофестивал. Световно известният завод „Мозер” изработва стъклени и кристални сервизи, които се купуват от короновани глави и богати люде от цял свят. В града се правят характерните апетитни вафли Оплатки и билковият ликьор Бехеровка, препоръчан за стомашни болки. Театърът в града е построен от архитект Хелмер Фернер, автор на проекта на софийския драматичен театър.
Чешке Будьойвице (Будвайс) е известен със замъка си Хлубока, с бирата си Будвар и Самсон. Тук се произвеждат мотоциклетите „Ява” и моливите „Кох-и-нор” на фирма „Хартмуут”. През 1832 г. е построена първата ж.п. линия между Линц и Будвайс с конска тяга, а от 1872 г. с парна тяга. Произвеждат се електронни и метални изделия, емайлирани съдове „Сфинкс”.
В Моравския район най-голям град е Бърно (400 хил.ж.). Той е втори по големина в страната. Най-старата част на града е около хълма, където е и крепостта Шпилберг. Още през 1763 г. е открита фабрика за сукно. Заради текстилната си промишленост градът е наречен „Моравски Манчестър”. През 1814 г. е конструирана първата парна машина, а 1839 г. е построена жп линия до Виена. През 1642 г. е бил столица на Южна Моравия. В града става голям международен технически панаир. Тук са заводите за трактори „Зетор” и за огнестрелни оръжия „Зброевка”. Недалеч от Бърно е градчето Славков (бившия Аустерлиц), известно с битката през 1805 г., в която претърпял поражение Наполеон. Край близкият град Бланско, в молавски карст със системи от пещери, в поречието на р. Пунква, е прочутата пещера Мацоха (в превод мащеха). На 40 км от Бърно е биосферният резерват „Плава”.
Злен (90 хил. ж.) е средище на обувната промишленост. Тук през 1894 г. са изградени заводите „Бата”. Има заводи за чорапи, копринени платове, машини за обувни заводи. В музея на обувката са изложени обувки от липова кора.
Оломоуц е получил градски права още през 1055 г. Университетът му е основан през 1566 г. В катедралата му е монтиран един от най-големите органи в Европа. Има интересен часовник, подобен на пражкия, но вместо светии се появяват различни майстори занаятчии. Тук се прави голяма изложба-панаир на цветята.
Made by: TaraSoft
Чехия